Vulcan 60SS-4B36G Endurance 60" Gas 4-Burner Range with 36" Griddle and 2 Standard Ovens - 238,000 BTU
Sale Sale
Fuel Type: Natural Gas
Lease to Own
Rent-Try-Buy
Need Help?
Contact one of our experts.
Product Overview
  • Durable Stainless Steel front, sides, backriser, lift-off high shelf
  • 4 top burners (30,000 BTU/hr) with lift-off burner heads
  • 36" manual griddle, 22.1 mm thick, 4" wide front grease trough
  • Flash Tube pilot system with one pilot for every 2 burners
  • 2 standard ovens with 250°F to 500°F range and 4 position rack
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 238,000 Total BTU
  • Removable grease tray and oven racks
  • Fully welded frame construction
Description
The Vulcan 60SS-4B36G Endurance 60" Gas 4-Burner Range with 36" Griddle and 2 Standard Ovens is the perfect solution for any commercial kitchen. This range features four burners providing up to 238,000 BTUs of cooking power for heavy-duty applications. The 36" manual griddle is made of heavy-duty stainless steel and is ideal for cooking a variety of items, from pancakes to steaks, while the two standard ovens provide even heat distribution for consistent baking. This range is designed for efficiency and reliability, so operators can cook with confidence.
This heavy-duty range is constructed with stainless steel, making it easy to clean and maintain. The four burners feature a tried-and-true design that provides optimum heat and cooking power. The 36" manual griddle is equipped with a removable grease tray and can handle high-volume cooking. The two standard ovens feature a porcelain interior for easy cleaning and have adjustable thermostats and two-position racks to accommodate a variety of food items.
The Vulcan 60SS-4B36G Endurance 60" Gas 4-Burner Range with 36" Griddle and 2 Standard Ovens is an ideal choice for any commercial kitchen. With its powerful burners, manual griddle, and two standard ovens, this range can easily handle a variety of cooking needs. Durable and reliable, this range is designed to last for years to come.
Specifications
Specifications
Model 60SS-4B36GN
60SS-4B36GP
Depth 34 Inches - Closed
53.50 Inches - Opened
Width 60 Inches
Height 58 Inches
Oven Interior Length 20.25 Inches - Left
26.37 Inches - Right
Oven Interior Width 24 Inches
Oven Interior Height 14 Inches
Oven Temperature Range 250°F to 500°F / 120°C to 290°C
Griddle Length 36 Inches
Griddle Width 27.25 Inches
Griddle Location Right
Number of Burners 4
Number of Ovens 2
Number of Racks 2
Plate Thickness 22.1 mm
Control Type Manual
Installation Type Freestanding
Gas Type Natural Gas
Liquid Propane
Range Base Style Standard Oven
Total BTU 238,000 BTU
Product Type Commercial Range
  • Files
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%