Unox XAVC-1011-GPRM ChefTop MIND.Maps Plus Natural Gas Countertop Combi Oven with 120V, 1 Ph - 10 Trays/GN 1/1
Product Overview
- 10 trays GN 1/1 (12" x 20")
- Natural gas type
- Cooking chamber in high-resistance AISI 304 stainless steel with rounded edges
- Temperature: 86 °F - 500 °F
- Four cooking technologies, PRESSURE.Steam, AIR.Maxi, STEAM.Maxi, and DRY.Maxi
- CLIMALUX humidity control
- ROTOR.Klean™: automatic washing system
- Drip collection system integrated in the door and functional even with the door open
Description
The Unox XAVC-1011-GPRM ChefTop MIND.Maps Plus Natural Gas Countertop Combi Oven is the perfect choice for busy commercial kitchens. This 10 tray combi oven has a large capacity, and can handle 1/1 GN pans. The powerful 120V, 1Ph power supply ensures efficient operation.
This gas countertop oven is equipped with the innovative MIND.Maps Plus technology. Its intuitive controls make it easy for even the most inexperienced chef to create delicious dishes. The MIND.Maps Plus system allows you to program favorite recipes that can be replicated quickly and easily. The integrated steam generator provides consistent results, while the powerful fan ensures even cooking.
The Unox XAVC-1011-GPRM ChefTop MIND.Maps Plus Natural Gas Countertop Combi Oven is a reliable, efficient, and economical choice for any commercial kitchen. It is designed to provide consistent, delicious results every time. The intuitive controls make it easy to use and the powerful fan ensures even heat distribution.
Specifications
| Specifications | |
|---|---|
| Model | XAVC-1011-GPRM |
| Width | 29.5 Inches |
| Depth | 30.82 Inches |
| Height | 39.75 Inches |
| Tray Size | GN 1/1 (12" x 20") |
| Touch Control Panel | 9.5" |
| Power Type | Gas and Electric |
| Gas Type | Natural Gas |
| BTU per hour | 75,067 BTU |
| Gas Hook-up | 3/4" female NPT |
| Inlet Pressure | Min. 3.5 - Max 10.5 i.w.c |
| Voltage | 120V |
| Hertz | 60 Hz |
| Phase | 1 Phase |
| Power | 1 kW |
| Maximum Amp Draw | 8.5 Amps |
| Capacity | 10 Trays |
| Tray Pitch | 2.62 Inches |
| Product Type | Combi Oven |
NSF Certified This item meets NSF's standards that focuses on public health protection, ensuring the item is designed and constructed in a way that promotes food safety.
ETL Certified Determined through independent testing and periodic follow-up inspections by NRTL. This item meets North American product safety standards and published industry standards.
Energy Star Partner This item meets strict energy performance standards set by EPA. Highly energy efficient making it less expensive to operate.