EFI SA-MMSS82 1100W Stainless Steel Meat Grinder
Sale Sale
Need Help?
Contact one of our experts.
Product Overview
  • 220 Kg/hr meat mincer / grinder
  • Stainless steel construction
  • 1100W motor
  • Approximately 3.25" throat opening
  • Includes 1 knife & 2 grater plates
Description
The EFI SA-MMSS82 1100W Stainless Steel Meat Grinder is a compact and efficient solution for restaurants and butcher shops. Powered by a 1100W motor, it provides the force needed to grind meat with speed and consistency. Its design allows a business to produce its own ground meats in-house, which helps to maintain quality control and freshness for all recipes.
Its robust build is designed to withstand frequent use in a professional setting. The removable grinding head and other parts allow for quick and thorough cleaning after each use, supporting a hygienic workspace. The EFI SA-MMSS82 1100W Stainless Steel Meat Grinder is a tool that helps to support a productive workflow and consistent results.
Specifications
Specifications
Model SA-MMSS82
Length 9.70 Inches
Width 20.90 Inches
Height 20.40 Inches
Blade Size 3.23 Inches (82 mm)
Hourly Output 485 Lbs/Hr (220 Kg/Hr)
Throat Opening 3.25 Inches
Wattage 1100 W
Material Stainless Steel
Product Type Meat Grinder
  • ETL Sanitation List This item demonstrates compliance to North American sanitation standards
  • 5-15P This product comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Files
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%