American Range MSDE-1 Single Deck Electric Majestic Convection Oven - 208V,3Ph
Product Overview
- 40" single deck convection oven
- Stainless steel construction
- Porcelainized oven cavity for easy cleaning
- 2 glass doors with a 135° for easy one handed operation
- Maintains temperatures between 93°C - 260°C (200°F - 500°F)
- 5 chrome racks with 12 position rack guides
- Accommodates a full size (18" x 26") sheet pan, or a 12" x 20" hotel pan per rack
- A 1/2 HP fan offers low and high speed options for baking and roasting
- Includes a 1 hour timer and a cool down mode
- Designed for commercial use
Description
The American Range MSDE-1 Single Deck Electric Majestic Convection Oven is built for commercial baking and roasting operations. This unit is a functional addition to any kitchen that needs to produce a consistent volume of baked goods, roasted meats, or casseroles. Using a powerful fan to circulate heated air throughout the cavity, it reduces cooking times, which is a key benefit for any high-volume kitchen.
The high-performance fan provides uniform heat distribution across all racks. The interior is lined with porcelain enamel for simplified cleaning. The oven cavity can hold 5 full size sheet pans, and it comes equipped with a 60 minutes timer that allows for accurate cooking. The rapid heat recovery of the electric heating elements ensures the oven maintains its set temperature, even with frequent door openings.
Constructed from stainless steel for long-term durability and is designed to withstand the rigorous demands of a busy kitchen. The American Range MSDE-1 Single Deck Electric Majestic Convection Oven is built to provide consistent performance and can be counted on to support the daily needs of a professional food service business.
Specifications
| Specifications | |
|---|---|
| Model | MSDE-1 |
| Width | 40 Inches - Closed 54.90 Inches - Opened |
| Depth | 38.65 Inches |
| Height | 59.65 Inches |
| Temperature Range | 93°C - 260°C (200°F - 500°F) |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Racks | 5 |
| Energy Type | Electric |
| Number of Elements | 3 |
| Voltage | 208 V |
| Hertz | 60 Hz |
| Phase | 3 Ph |
| Amperage | 50 Amps |
| Number of Doors | 2 |
| Door Type | Glass |
| Door Style | Swing |
| Installation Type | Free-standing |
| Material | Stainless Steel |
| Product Type | Convection Oven |


